„Пристрастно. Операта на Варна“ с автор Виолета Тончева
Виолета Тончева е пиар на театрално-музикалния център, който обединява драматичния театър „Стоян Бъчваров“ и Варненската опера. Тя вече е издала две книги свързани с историята на Радио Варна.
С опита и срещите си през всички години с творците създаващи спектаклите – диригенти, режисьори, художници, балетисти, оркестранти, певци, Виолета създава не толкова документална история, колкото емоционален поглед към всичко постигнато през този дълъг и много продуктивен период от съществуването на операта.
Това е чудесно издание, от което може да научите интересни истории за Варненската опера. Посветено е на 75 годишнината на операта.
Разделена на две части наречени „Творците“ и „Творческа лаборатория“, книгата представя някои от съвременните създатели и двигатели на процесите. От огромния репертоар през годините са избрани няколко постановки, които са знакови. Това са „Граф Ори“ на Росини от 2011 г., „Джоконда“ на Понкиели от 2018 г., „Хофманови разкази“ на Офенбах и „Графиня Марица“ на Калман от 2021 г., както и юбилейните „Ромео и Жулиета“ на Гуно и „Дама Пика“ на Чайковски от 2022 г. За всеки един от спектаклите подробно са упоменати творческите екипи, както и избрани рецензии за тях.
Сигурна съм, че със същия успех можеше да присъства и един от любимите ми спактакли „Норма“ на Белини от 2016 г. или „Макбет“ на Верди от 2020 г., а защо не и „Тоска“.
Прекрасно впечатление създава и включването на няколко творци свързани с театъра. това са диригентите Борислав Иванов и Григор Паликаров, режисьорът Кузман Попов, директорът Даниела Димова, художничката Лора Маринова, концертмайсторите Анна Фурнаджиева и Красимир Щерев, а балетът е представен от Румяна Малчева и Денко Стоянов. Представени са и екипите на концертното изпълнение на „Отело“ диригентът Павел Балев и певците Красимира Стоянова, Владимир Стоянов и Милен Божков.
Със специални интервюта в тази антология присъстват и няколко оперни певци, дългодишните солисти на театъра тенорите Арсений Арсов и Емил Иванов, и сопранът Линка Стоянова.
Но както подсказва заглавието за варненската опера не може да се пише просто така. Особено, когато си толкова свързан с всичко, което се случва на сцената, при подготовката и дори след това при отразяване на събитията.
Албумът разбира се е илюстриран богато със снимки от различни постановки. Поздрави на Георги Филипов за елегантното оформление.
Това е издание, чест за всеки културен институт.
Снимка: корица на книгата – детайл от костюма на Графината от „Дама Пика“ на Чайковски с режисьор Вера Немирова, художник Юлян Табаков. Фотограф Ангел Жечев; Сградата на Варненската опера, фотограф Росен Донев.