Руски сонати с Чавдар Парашкевов и Наташа Кисленко

 

Чавдар Парашкевов и Наташа Кисленко

Първият албум на двамата музиканти включва сонати за цигулка и пиано от Леонид Николаев, Сергей Прокофиев и Алфред Шнитке. Записите са осъществени във Фресно през февруари 2010 г.

Дуото „Парашкевов-Кисленко“ е създадено през 2009 г.

Чавдар Парашкевов е роден във Варна, след което продължава образованието си в Далас и в Хюстън. Той е в състава на Хюстънската опера и балет, но често концертира с приятели. Първият му албум от 2005 г. „Moro Perpetuo“ има интересна съдба. Чавдар се запознава с един от астронавтите от полет STS-125 и му подарява своя диск, а той го носи със себе си на совалката „Атлантис“ през месец май 2009 г. и дори го слуша заедно с колегите си. На диска са записани творби от Владигеров, Христосков, Черкин, Големинов. Чавдар, казва, че дори е получил покана да присъства на излитането на кораба, нещо, което никога няма да забрави. Последният му, четвърти диск е от 2021 г. и се нарича „Брамс и Шостакович – клавирни триа“ записан заедно с пианиста Виктор Вълков и виолончелиста Луи-Мари Фарде.

Наташа Кисленко е възпитаничка на Московската консерватория „Чайковски“, след което продължава обучението си в Далас. Кисленко е преподавател в университета в Санта Барбара, както и в Калифорнийския университет във Фрезно.

Съвременникът на Прокофиев Леонид Николаев е известен преди всичко с учениците си от Ленинградската консерватория като Дмитрий Шостакович, Мария Юдина, Владимир Софроницки.
Сонатата за цигулка и пиано оп. 11 е създадена през 1903 г.

Програмата продължава с цигулковата соната №2 в Ре мажор, оп.94 от Сергей Прокофиев. Тя е създядена по време на Втората световна война, когато композиторът живее в Урал. Първоначално е създадена за флейта и пиано и изпълнена през 1943 г. в Москва. След година по молба на Давид Ойстрах Прокофиев я преработва за цигулка и пиано.

Третата пиеса е сюита в старинен стил за цигулка и пиано fm=80 от Алфред Шнитке. Написана е през 1973 г. и събира много очарователни миниатюри от различни филмови пиеси на композитора. Сюитата е много популярна и има пвариант за клавесин, струнен оркестър и дори за перкусионен ансамбъл.