На 23 юни от 19 ч. в зала Филхармония – Русе и на 25 юни от 19 ч. в рамките на 54. МФ „Софийски музикални седмици“ ще бъдат изпълнени творби на Ангел Заберски – син, Вели Чаушев, Емелина Горчева-Димова, Добромир Кисьов, Йордан Владев, Константин Костов, Костадин Генчев, Пламен Цветанов, Петя Тончева, Стефан Тоцев.
Тази инициатива започва да се превръща в традиция и вече е „запазена марка“ на Държавна опера-Русе. Концертната програма с творби от български композитори от последната генерация на българското композиторско творчество традиционно демонстрира техните творчески достижения! Специфичният подбор на творбите и организирането им в уникална концертна вечер вече доказа, че това може да бъде приоритет единствено на Оркестъра на Русенската опера, който в симфонични програми излиза със запазената марка – Русенска филхармония.
Изборът на творбите и тази година е осъществен от Димитър Косев – главният диригент на Държавна опера-Русе. Проектът демонстрира идеята за приемственост в творческите среди на българската композиторска школа и нагледно показва какви са тенденциите в творческите търсения на композиторите от новото поколение на България.
Емелина Горчева – Димова
Симфонична сюита “Песента на планетите” в първоначален вид се роди като балет, който имах възможността да реализирам на сцената на музикалния театър с доайена на българското балетно изкуство – доц. Калина Богоева! Той е посветен на приноса на България в космонавтиката и авиацията и вдъхновен от полета на първия български космонавт – Георги Иванов! Имахме щастието на сцената на Музикалния театър да бъде и неподражаемата Валя Балканска заедно с нейния гайдар!
Реших да окрупня и превърна този балет в симфонична сюита, тъй като имах нужда да се върна и акцентирам само върху симфоничния оркестър в творчеството си, да създам произведение с голям мащаб, но същевременно да има онези безтегловни моменти, много прозрачни и леки, които ни напомнят за безкрайното!
Винаги космоса и необятното са ме вдъхновявали! Много ми се иска да пренеса публиката в една космическа широта, да летим и творим нови космически измерения заедно!
Концертът “Ново поколение” е шанс за младия автор да бъде забелязан, да представи на публиката творчеството си, да работи с Димитър Косев и Русенска филхармония. Това е възможност да направи нещо ново и специално и най-важното – да знае, че творбата ще бъде изпълнена и ще й се даде живот!”
Фрагменти от симфонична й сюита “Песента на планетите”- въведение и планетата Уран, именувана “Странникът” е включена в програмата на тазгодишния концерт “НОВО ПОКОЛЕНИЕ”.
Пламен Цветанов – пианист и композитор, пише предимно филмова и театрална музика.
За мен е удоволствие да споделя, че мое произведение ще бъде включено в програмата на концерта “Новото поколение” на Русенска филхармония и като част от събитията на фестивала Софийски музикални седмици. А именно творба, която има по-специално значение за мен. 2023 година е специална. Навършват се сто години от рождението на един от най-обичаните български композитори, автор на музиката към редица емблематични за българското кино филми като “Любимец 13”, “Специалист по всичко”, “Таралежите се раждат без бодли”, “С деца на море”… Сигурно вече се сетихте – става дума за Петър Ступел, един от любимите ми български композитори.
Този юбилей е и причината да напиша симфоничната фантазия “Зайченцето бяло”. Своеобразен мост между двете неща, с които Ступел е останал в съзнанието на всички българи – неговата филмова музика и детските му песни.
Разбира се, темата на тази така позната песен е вече пречупена през призмата на моето творческо виждане. Добавени са контра теми, а средният дял представлява барокова фуга оркестрирана в нео-романтичен стил. И така, малко по малко – се роди голяма симфонична творба. Мащабно оркестрово произведение от иначе невинната и обичана детска песен.
Освен композитор аз съм и концертиращ пианист. Любителите на класическа музика може да ме познават заради соловата ми кариера. А тези с деца – от телевизионния екран поради участието ми като пианист в едно популярно детско предаване. Именно поради това си участие аз научих до каква степен малките (а и вече пораснали деца) обичат и познават творчеството на Петър Ступел. Този своеобразен житейски паралел с него ми даде куража да създам това произведение.
За реализацията на симфоничната фантазия дължа благодарност на Русенска филхармония и маестро Димитър Косев. Заедно с тях ще изпълним “Зайченцето бяло” по начин, по какъвто никога не е било изпълнявано. Неслучайно казвам “изпълним” – аз ще имам удоволствието и честта да свиря с тях партията на пианото. Защото, както се шегува един мой приятел – аз съм пианист и пиша за оркестър “…като пианист…”. Пианото винаги има важна роля в моята оркестрова музика. А специално в това произведение се явява “quasi solo” точно преди репризата.
Очаквам с нетърпение да запознаем публиката отново с тази емблематична тема – по нов начин!
Добромир Кисьов
Избрах да сътворя „Балада“ за цигулка, пиано и голям симфоничен оркестър, поради много лични за мен причини. Да бъда честен, от години искам да напиша произведение за солисти и голям оркестров състав с цел да изразя красотата и бляскавостта на тембрите на цигулката и пианото, развивайки и разработвайки искрената нежност на темата към оркестрова виелица от емоции и вълнения, за да се върнем пречистени обратно накрая, като своебразен катарзис. Баладата е изключително искрена и се изля от мен като потоп от чувства, вълнения и мисли. Нямах нужда от много външно вдъхновение, коренът на идеята беше отдавна посаден в мен и чакаше да му дам свобода. За мен произведенията, сътворени с такъв тип вътрешна истинност и нагласа, са истинското щастие за композитора. Благодаря!”
Петя Тончева
„Малка музикална кутийка в Ре“ е пример за непоправимия оптимизъм, с който аз преминавам през живота. В пиесата се преплитат радостни, усмихнати звуци, стремглаво устремени мелодични линии, вихрушка от енергично препускащи ритми и подскачащи акценти. Подобна палитра от чувства и динамични нюанси, съм сигурна, че бушува във всеки един от нас. Нека по -често се сещаме за тази емоционална „кутийка“, която сме успели да съхраним през годините. Нека прегърнем детското любопитство, което напира от нея и да откликваме с повече любов, лична мотивация и позитивизъм към всичко, което ни заобикаля.”
Солисти на концерта ще бъдат Константин Костов – пиано, Вели Чаушев – тамбура, Костадин Генчев – кавал, Христина Белева – гъдулка, Гергана Димитрова – вокал, Дуо „Арденца“ – Даниела Дикова – пиано и Галина Койчева-Мирчева – цигулка
Оркестъра на Държавна опера – Русе ще дирижира Димитър Косев.