„Паисий Хилендарски“ – опера в четири действия от Найден Геров с либрето на Алла Герова

Премиерата е на 18 октомври 1959 г. във Варна, диригент Недялко Недялков, режисьор Михаил Хаджимишев, худижник Ани Хаджимишева, хормайстор Петко Мечков. Първи изпълнители на ролите са Васил Димитров – Паисий, Иван Абаджията – Йордан Чифудов, Йордан Знаменов – Боян, Бойка Косева – Станка, Яна Кючюкова – Рада, Георги Койчев – Стоян, Радко Дишлиев – Осман, Никола Господинов – Юсуф бей.

Действащи лица:
Паисий
Иван Абаджията
Боян
Станка
Рада
Стоян
Осман
Юсуф бей

Съдържание
Първа картина
Подбалканско село. Турците са извели народа на ангария. От песента, която пеят селяните, лъха тъга. Тя достига чак до двора на Иван Абаджията. Рада се прощава с Боян, големия син на Абаджията. Баща й, чорбаджи Нено, ще я води в града, където е избрал съпруга й.
Задава се турска потеря, заедно с бея, за да вземе кръвния данък. Насила изтръгват братчето на Боян от ръцете на майка му, която посяга да спаси детето си, но пада посечена.

Втора картина
Боян напуска селото.Заминава далеч от изтерзаната земя на своите предци и се спасява в манастир в Атон. Сред разнородното монашество Боян търси проигумена Паисий, с когото иска да разговаря. Иска в монашеството да намери покой и забрава от страшните преживени моменти. Отецът се опитва да го разубеди и да го насочи по пътя на борбата за спасението на родния край. Вдъхновен от думите на Паисий, Боян напуска святата обител и решава да поведе смели юнаци из Балкана.

Трета картина
Манастирската камбана призовава монасите за утринна молитва. Само в една от килииите свещта не е загасвала през цялата нощ. Паисий от години пише историята на своя народ, история с която да припомни славното му минало, която да го вдъхнови за възход, силен дух и вяра.

Четвърта картина
В Балкана, недалеч от родното село, Боян е събрал дружина юнаци. Но той не смята, че убийствата на няколко заптиета и отмъщението ще донесе спасение на народа му. Пристига Стоян, който съобщава, че в селото е пристигнал монах, който говори на хората за славното минало на българите. Това е Паисий. Боян и другарите му слизат в селото, за да говорят с него.

Пета картина
В дома на Иван Абаджията са се събрали селяни, за да четат Паисиевата история. Там е и Мария, неговата дъщеря, която е останала при баща си.
Влиза един селянин, който събщава, че е пристигнала турска потеря и търсят бащата на хайдутина. Той моли селяните да спасят дъщеря му. Нахлулите войници го отвеждат.

Шеста картина
Скоро след убийството на Иван Абаджията синът му Боян слиза в селото, за да отмъсти. Заловил е бея и чорбаджи Нено. Рада се опитва да измоли милост за баща си, но Боян е непреклонен.

Седма картина
Отмъщението на Боян предизвиква гнева на турците. Селото е нападнато от потерята на султана, която гони хайдутите. Горят къщи, а народът търси спасение в планината. В неравната битка загива и Боян. Появява се Паисий, който с думите си вдъхва надежда на отчаяния народ.