Това е един от най-престижните конкурси за млади танцьори.

От ръководството на конкурса обявиха някои интересни съпътващи събития.

Пълната програма от събития за 52-то издание, което завършва със стил с „Изгряващи звезди“, почит към бъдещото поколение танц, е готова.

Награда за цялостно творчество, присъдена на Алесандра Фери за това издание за 2024 г. Prix de Lausanne има честта да приветства италианската танцьорка и бъдещ директор на балета на Виенската държавна опера Алесандра Фери. Тя е носителка на Prix de Lausanne през 1980 г., нейната кариера с най-големите хореографи и компании в света й спечели заслужената титла „абсолютна прима балерина“, подчертавайки нейния талант и отдаденост към изкуството на танца. Prix ​​de Lausanne има удоволствието да й връчи наградата за цялостно творчество за 2024 г. за цялата й кариера.

Състезанието Prix ​​de Lausanne има удоволствието да приветства трима нови учители в своя артистичен екип тази година. Подгряващите класове ще бъдат водени от Йоел Кареньо, бивш премиер балетист в Националния балет на Куба и Националния балет на Норвегия и професор в Националното училище по изкуствата в Осло.

Двама нови учители ще работят за съвременните вариации на репертоара, избран от кандидатите: Хорхе Гарсия Перес (вариации от Кати Марстън) и Зенаида Яновски (вариации от Кристофър Уилдън), член на журито по време на Prix de Lausanne 2020, член на съвет на Фондацията за хореографско изкуство, организатор на Prix de Lausanne.

Специални събития

Всяка година заедно със състезанието се организират много специални събития.

От 22 януари до 5 февруари, Grand-Pont de Lausanne: широкоформатна изложба на фотографии на Етиен Малаперт, фотограф с ексклузивни права по време на 50-ата годишнина на конкурса. Събитието наречено „50 години; 50 акцента“ проследява специални моменти от юбилейното издание на конкурса през 2023 г.

От 29 януари до 4 февруари: „През цялата седмица на състезанието, пътувайте назад във времето благодарение на инсталацията „Да танцуваме назад във времето“, канят организаторите. Тя е подготвена от Експерименталната музеологична лаборатория (eM+) към EPFL (Федерално политехническо училище на Лозана) и е водена от професор Сара Кендердайн, в сътрудничество с дизайнера Патрик Доналдсън. Посетителите ще бъдат отведени на разходка из 51-те издания на Prix de Lausanne. Те ще открият или преоткрият изпълненията на много велики танцьори, които са участвали през годините, като разглеждат архивите. „Dancing Through Time“ предлага на посетителите възможността да създадат свои собствени истории за Prix de Lausanne, изследвайки архивите по по-забавен и увлекателен начин. В допълнение, първоначално записаните сцени са обогатени с компютърни и артистични визуализации, подчертаващи танцьорите и техните движения. Повече или по-малко технически, повече или по-малко артистични, тези визуализации подчертават изпълненията благодарение на силата на изкуствения интелект и симулациите в реално време и помагат за материализирането на въплътената практика на танца.

На 30 януари, от 18:30 ч.,  в Théâtre de Beaulieu ще бъдат представени членовете на журито за 2024 г., ще има разговор с тях, модериран от Жан Пиер Пастори.

На 31 януари, от 18:00 ч., в Théâtre de Beaulieu предстои хореографска вечер на YCA/PSCP: финал за наградата „Young Creation“ и публична репетиция на хореографския проект на партньорските училища с Кинсун Чан.

На 3 февруари в 13:00 ч., в Théâtre de Beaulieu ще има пресконференция с Дарси Бъсел (председател на журито за 2024 г.), Алесандра Фери (награда за цялостно творчество 2024 г.), Катрин Брадни (артистичен и изпълнителен директор на Prix de Lausanne) и Оливие Глаузер ( Председател на Съвета на Фондацията в полза на хореографското изкуство).

На 4 февруари, 11 ч., Théâtre de Beaulieu: прожекция на документалния филм „Наградата“ (Le Prix), режисиран от Ален Вирт и Нурия Манзур-Вирт по случай 50-ата годишнина на Prix de Lausanne. Филмът проследява четирима кандидати от цял ​​свят в тяхното приключение, водещо до състезанието. Прожекцията ще бъде последвана от дискусия и сесия с въпроси и отговори с режисьорите.

Отново на 4 февруари, 15:00 ч., Théâtre de Beaulieu: Изгряващи звезди, изключително „най-доброто от“ финала, което представя изгряващите звезди на танца. Участници са финалистите и победителите от изданието за 2024 г., които ще представят хореографските проекти на YCA/PSCP, както и двамата гостуващи бивши носители на Prix de Lausanne, Мадисън Йънг и Джулиан Маккей. „За първи път имаме удоволствието да обявим уникално събитие, посветено на изгряващите балетни звезди!“, съобщават от конкурса. Rising Stars е изключителен спектакъл, обединяващ Мадисън Йънг и Джулиан МакКей, бивши лауреати на наградата от Лозана, както и финалистите и новоизбраните лауреати на изданието през 2024 г. Хореографски проекти също ще бъдат в светлината на прожекторите с допълнително изпълнение на двамата печеливши на наградата Young Creation и пиесите от хореографския проект на партньорските училища, създаден тази година от гост-хореографа Кинсун Чан за 24 танцьори от нашите партньорски училища.

Финалът на това 52-ро издание на Prix de Lausanne, Rising Stars ще се проведе в неделя, 4 февруари 2024 г., от 15:00 ч. в Théâtre de Beaulieu в Лозана и ще бъде излъчен на живо на нашите стрийминг платформи.

Жури:

Журито на 52-то издание на Prix de Lausanne ще бъде съставено от десет известни личности от света на танца.

Председател: Дарси Бъсел – Лейди-командир на Британската империя, президент на Кралската академия по танц, победител в Prix de Lausanne 1986;

Вицепрезидент: Федерико Бонели – удожествен ръководител на Северен балет – Лийдс, премиер солист на Кралския балет, победител в Prix de Lausanne 1996;

Едсън Барбоса – хореограф, асоцииран артист на The Joffrey Ballet (Балетна компания от Чикаго), победител от Prix de Lausanne 2012;

Сара-Джейн Бродбек – съосновател и артистичен директор на Homage to Ballet от Brodbeck & Lips, примабалерина на Цюрихския балет, победител в Prix de Lausanne 2003;

Трейси Инман – директор на The Ailey School Horton Pedagogy, съдиректор на The Ailey School (Ню Йорк)

Сю Джин Канг – артистичен директор и главен изпълнителен директор на Корейския национален балет, победител от Prix de Lausanne 1985;

Райнер Кренстетер – артистичен директор на Compagnie Unblanche (Токио), Асоцииран артистичен директор на Академия за балет Марго Фонтейн, победител от Prix de Lausanne 1999;

Аки Сайто – примабалерина на Кралския балет на Фландрия, победител от Prix de Lausanne 1991;

Йохан Стегли – административен директор и заместник артистичен директор на Националния младежки балет на Германия, победител в Prix de Lausanne 1998;

Prix ​​de Lausanne подкрепя развитието на бъдещи танцови таланти през цялата година чрез различни дейности, кулминацията на които е най-престижното състезание по класически танци в света.

Първото издание на състезанието, насочено към 15-18 годишните, се провежда през 1973 г. Оттогава то се превръща в голямо ежегодно събитие в света на танца и в международен мащаб.

Днес Prix de Lausanne е еталон в своята област и обхватът на мисиите на фондацията, която го организира, се разшири изключително много. Освен състезание, той подкрепя най-обещаващите млади таланти през цялата година чрез различни дейности за образование и обучение. Prix ​​de Lausanne им позволява да имат уникално изживяване, което да ги следва през цялата им кариера. Партньор за развитие, той предлага на младите танцьори здравословна среда, която им позволява да разгърнат пълния си потенциал. За тази цел е изградeна широка мрежа от партньори по целия свят, което прави възможен стремежа към съвършенство в тази изключителна артистична област, каквато е танцът.