От създаването му през 1976 г. 48-то издание на Международния фестивал „Дни на камерната музика“ Габрово 2024 не е разточително като брой концерти и участници, но е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за габровската публика.
И тази година Министерството на културата отдели за нашия фестивал една от най-високите субсидии за цяла България. Това е признание не само за равнището на форума, а най-вече за високообразованата габровската публика, която е сред малкото в страната с вкус към новостите извън обсега на концертната индустрия. Държавното финансиране позволи в програмата да има три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново да се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.
В поредното издание Община Габрово и Габровският камерен оркестър запазват стремежа да обновяват афиша на Дните на камерната музика с концерти, в които ще има премиери на изтъкнати български композитори, както и първи изпълнения у нас на забравени автори и произведения от епохата на барока до 21 век.
Концертът на талантливи деца, които учат при габровските педагози е стремеж да се съхрани традицията от миналото на общите изяви и изложби на несъществуващата днес Детска школа по изкуствата и да запълни липсата на общуване между децата, които учат музикални инструменти разпръснато на различни места в Габрово. Поради изложените обстоятелства постиженията на учениците, които се занимават активно с музика не се познават от широката габровска културна общественост. Идеята е детският концерт да спомогне за приобщаването на повече хора към високата култура, което е главната цел и задача на този елитен форум.
Друг любопитен момент в поредното 48 годишно издание е възрастовият диапазон на изпълнителите. Най-малкият участник ще е на 9 години, а най-възрастният е 78 годишният доайен на българките диригенти Арто Чифчиян.
За пръв път в Габрово ще гостува Камерният хор на Пловдивската опера с изявения си диригент и музиковед Драгомир Йосифов. Ще бъдат почетени юбилеи на изтъкнатите български композитори Константин Илиев, Георги Тутев, Васил Казанджиев, Пламен Джуров и руснака Алфред Шнитке.
С изброените събития е продължена традицията всяко фестивално издание да разчупва рутината и стереотипите при програмирането.
В предложените концерти над 90% от произведенията ще прозвучат за пръв път в Габрово, а някои за пръв път в България. Посетителите ще присъстват и на закъснялата световна премиера на „Две песни от френските трубадури“ от Димитър Тъпков.
Така в продължение на една седмица ще бъде представена нова информация на постоянната публика.
Лятната програма на Габровски камерен оркестър завърши в края на август, затова тази година няма да има концерт на открито градско пространство, но е запазена традицията да присъстват изявени имена в българското изпълнителско изкуство и да се представят непознати млади таланти. Въпреки, че концертите са само шест на брой, те застъпват разнообразен и широк жанров спектър. Целта е да се задоволят почти всички вкусове и желания на високо образованата габровска публика, която по време на фестивалните вечери попълва анкетни карти и по този начин пряко участва както в програмирането на Дните на камерната музика, така и на сезона на Габровския камерен оркестър.
Някои от концертите в програмните книжки имат надслов, който ще помогне на всички, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин организаторите от Община Габрово се надяват да провокират любопитството на младите хора и те да станат бъдеща публика на този фестивал – запазена марка за висока култура.
По време на първия концерт на Дните на камерната музика в Габрово ще се открие и тематична изложба-живопис на известната наша художничка Ема Вертерова. Така фестивалът запазва традициите си от 1976г., когато в Габрово гостуват с изложби и рецитали най-големите български художници и поети.
48-то издание на международния фестивал „ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2024“ ще се открие от Камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Акцент в програмата са юбилейните годишните на неговия създател академик Васил Казанджиев и проф. Пламен Джуров, който има огромна заслуга за съхранението на състава през последните 30 години. Програмата включва „Картини от България“ на Васил Казанджиев, Кончерто гросо № 2 от Пламен Джуров и Дивертименто от Бела Барток. С този избор в програмата органично са съчетани както атрактивна музика за по-широк кръг слушатели, така и произведения с по-сложен изказ от най-елитните съвременни български композитори Васил Казанджиев и Пламен Джуров. В програмата има и интрига. Двете български произведения ще бъдат съпоставени с емблематична творба от унгарския композитор Бела Барток, който е знакова личност в световната музика на 20 век.
Програма:
На 15 септември, неделя, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“ Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков ще открие 48-то издание на Дни на камерната музика 2024. Програмата включва Дивертименто от Бела Барток, Кончерто гросо № 2 от Пламен Джуров и „Картини от България“ от Васил Казанжиев.
На 16 септември, понеделник, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокeв“ струнен квартет „Фрош“ отново ще гостува на Дни на камерната музика. Програмата включва квартет № 3 от Роберт Шуман, Вила Лобос – Струнен квартет № 5 и Георги Андреев – Струнен квартет № 1,
На 17 септември, вторник, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, в Габрово ще гостува Български камерен оркестър – Добрич. Под ръководството на Арто Чифчиян ще бъдат изпълнени: Хорал от Йохан Себастиан Бах, Филмова музика от Алфред Шнитке, Адажио от Антон Веберн, Адажио от Антон Веберн и Струнен квартет №1 от Константин Илиев.
На 18 септември, сряда, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, в Габрово за пръв път ще гостува Камерен хор на Пловдивската опера с диригент Драгомир Йосифов. Програмата включва песни от Любомир Пипков, Димитър Тъпков, Константин Илиев, Иван Спасов, Симеон Пиронков и Алфред Шнитке.
На 19 септември, четвъртък, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, под надслов „От барока до 21 век“ традиционно на Дните на камерната музика Габрово 2024 ще се изявят млади инструменталисти – възпитаници на габровските музикални педагози. Програмата включва произведения от Йохан Себастиан Бах, Карл Филип Емануел Бах, Йозеф Хайдн, Волфганг Амадеус Моцарт, Феликс Менделсон, Фредерик Шопен, Ерик Сати, Исак Албенис, Сергей Рахманинов, Панчо Владигеров, Георги Златев – Черкин, Парашкев Хаджиев и др.
На 20 септември, петък, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“ Дните на камерната музика ще бъдат закрити от Габровския камерен оркестър. Програмата включва първите изпълнения в България на Концерт за цигулка и оркестър от италианския бароков композитор Джузепе Брешанело, Концерт за виола и оркестър от немският класик Карл Целтер, Соната за цигулка и камерен оркестър от Алфред Шнитке, „Съзерцание“ за виола и оркестър от Филип Павлов и „Метаморфози“ от Георги Тутев. Солисти ще бъдат Ани Фурнаджиева– цигулка, Демна Гигова – виола и Мирела Валявичарска – чембалоq Джузепе Брешанело – Концерт за цигулка и оркестър в ми минор (първо изпълнение в България), Филип Павлов – Съзерцание за виола и оркестър, Георги Тутев – Метаморфози, Алфред Шнитке – Соната за цигулка и камерен оркестър (първо изпълнение в България), Карл Целтер – Концерт за виола и оркестър (първо изпълнение в Българи).