Марина Мравова и първият й самостоятелен диск „Хармония на вълните“

„Много съм горда и щастлива да представя първия си солов дискографски проект – моя албум „Хармония на вълните“, записан в Първо студио на Българското национално радио, като част от специалния приз „Олга Камбурова“ на предаването „Алегро виваче“, който ми беше присъден за 2022 г. Записахме албума през миналото лято (2023) и е много хубаво, че той излиза точно сега, в годината на моето завършване на средното ми образование“, сподели през пролетта Марина Мравова.

 

 

„Албумът ми „Хармония на вълните“ включва четири пиеси, обединени от „морската“ и природна тематика. По тези пиеси работих и с други изключителни пианисти и ментори – Дина Йоффе, Людмил Ангелов, Андреас Фрьолих, Волфрам Шмид-Леонарди, Масимилиано Майнолфи и Даниел Ривера. Благодарна и съм им за помощта и великолепните музикалните идеи! Благодаря на Ирена Гъделева и Татяна Иванова за наградата и подкрепата при осъществяването на този проект, които означават толкова много за един млад музикант! Благодаря на екипа на БНР – на изпълнителния продуцент Десислава Константинова, на звукорежисьорите Константин Драмелиев и Валери Колев, и на Диян Генчев – микс и мастеринг, а също на Антон Чалъков за красивата фотосесия и на Явор Мравов за графичния дизайн на обложката!“

Марина Мравова представи албума си на своя абитуриентски концерт на 18 юни в залата на Националното музикално училище.

Името на Марина Мравова вече е добре известно. Тя е лауреат на множество национални и международни конкурси по пиано.

Сред наградите ѝ са: Първа абсолютна награда на XXII международен конкурс Euterpe в Италия; първи награди на конкурсите Grand Prize Virtuozo в Амстердам, Лондон, Виена и Залцбург и участие в лауреатските концерти на сцените на Концертгебау в Амстердам и Моцартеум в Залцбург. Има три първи награди в конкурсите на Асоциация „Мелос“ – Женева и Рим; дванадесет първи награди и пет втори награди от конкурсите Great Composers Competition, сред които първи награди за най-добро изпълнение на Шопен, Бах, Шуман, Моцарт, Бетовен и Рахманинов и две втори награди от финалните конкурси „Артист на годината“ 2018 и 2020 г. Този впечатляващ списък се допълва от втора награда на конкурса Citta di Barletta; бронзов медал и стипендия от международния конкурс WTPA Finland на Световната асоциация на преподавателите по пиано; първи награди на конкурсите за млади пианисти в Гевгелия и Битоля, Македония, и Крайова, Румъния; трета награда на Конкурса за немска и австрийска музика M.A.G.I.C. в Бургас и др. Последните награди на Марина, получени през септември 2021 г., са от конкурса LYPCO, London Youth Piano Competition, съответно първа награда и златен медал в най-високата категория – Diploma, и трета награда в категория Free choice с различен репертоар.

Последната награда е от месец октомври 2024 г. – Първа награда от конкурса „Албер Русел”.

Марина Мравова е завършила Софийското музикално училище.

„Най-основно и най-усърдно работя с госпожа Антонина Бонева. Тя ми отделя много време и задълбочено работи с мен, за което съм ѝ много благодарна. Много ми помага и големият пианист Людмил Ангелов. Негова студентка съм в целогодишния му курс. Работя с проф. Андреас Фрьолих от Академията Talent Music Masters в Бреша, Италия.

Имате различни преподаватели. Не е ли много объркващо за млад музикант, или вие умеете да вземате най-доброто от всеки един?

Всички имат подобен подход, подобни идеи. Да, все пак са различни, ще кажат различни неща, но рядко се случва да са противоречиви. Ако се случи, аз избирам това, което на мен най-много ми харесва и смятам, че най-добре ще звучи. Освен това гледам, когато има майсторски класове в училище, в къщата „Панчо Владигеров“, да ходя, защото получавам различни идеи как да се развива произведението и дори да не ти хареса съвсем това, което преподавателят е казал, винаги можеш да извлечеш нещо полезно от него.

Кой ви насочи към пианото?

Аз се родих с много дълги пръсти и някак затова родителите ми решиха, че трябва да свиря на пиано. Те не са музиканти, и двамата са инженери. В семейството нямаме друг музикант. Аз съм първата. Започнах в едно читалище при Мая Райкова. Чак в четвърти за пети клас решихме, че имам някаква музикалност и ще кандидатствам в Музикалното училище. Не бяхме сигурни дали ще ме приемат. За щастие това се случи. И оттогава все съм при госпожа Бонева.

Ходите ли на концерти?

Да, обичам и често ходя, защото един концерт може да ми даде вдъхновение, когато чуя някой много добър пианист. Вземам по нещо от всеки. Хубаво е, че в България идват много добри музиканти и пианисти. Гледам да ходя на възможно най-много концерти – и с оркестър, и рецитали.

Марина Мравова изнася своя първи самостоятелен рецитал на 11 години в Националното музикално училище, следват множество участия в концерти в залите на НМУ, НМА „Панчо Владигеров“, Първо студио на БНР и Полския културен институт в София и в Музея Диоцезано в Бреша, Италия. Марина Мравова е пяла в денския радиохор. През 2022 заедно с още петима възпитаници на Антонина Бонева Марина записа двоен интегрален албум „Да израснеш с Рахманинов“, който беше представен с концерт на фестивала Аполония, както и в Камерна зала България и в Държавна опера Стара Загора.

Марина е активна участничка в майсторските класове на проф. Дина Йофе, проф. Дмитри Алексеев, проф. Паскал Немировски, проф. Марко Теца, проф. Емма Тахмизян, проф. Катаржина Попова – Зидрон, проф. Людмил Ангелов, Антонио ди Кристофано, Мария Принц, Микеле Росети, Лилия Бояджиева, Панчо Владигеров мл., Рада Чомакова, Сергей Редкин, Иван Дончев и Георги Черкин.