Записите на „Тромпетната сензация“ Люсиен Рьоноден Вари

На 18 ноември 2021 г. на сцената в зала „България“ застана френската тромпетистка Люсиен Рьоноден Варѝ. Излезе на сцената боса и тъй като изпълняваше музика на Пиацола танцува през цялото време.

Обичам да съм боса, за да усещам по-силно вибрациите“, казва тя.

 

 

Родена е на 28 януари 1999 г. Учи първо с Филип Лафит в консерваторията в Ман и до 2012 г. свири в Биг бенда на университета. Виртуозните ѝ изпълнения ѝ носят много награди от различни конкурси – белгийските срещи на медните духови изпълнители, конкурсът „Златните ключове“ в Париж, конкурсът за млади артисти „Морис Андре“ в Але, както и конкурсът за млади тромпетисти в Алансон. Победител е в категорията Révélation на Victoires de la Musique Classique през 2016, а 5 години по-късно е отличена и в класацията 30 под 30 на Classic FM от Джулиан Лойд Уебър.

Свири и на 21.07 2023  и на фестивала в Правец със СФ и Найден Тодоров.

На 27.02.2025 отново със СФ под диригентството на Даниел Гайс представя концерта за тромпет на Александър Арутюнян, сюита за тромпет от Ленард Бърнстейн и аранжименти за тромпет от Джордж Гершуин.

Първи диск

Първият й диск се нарича „Гласът на тромпета“ от 2018 г. В него тя изпълнява свои любими мелодии като „Момичетата от Кадис“ от Делиб, „Моите любими неща“ от Роджърс, вариации по „Каста Дива“, Баркаролата от Офенбах, „Някъде отвъд дъгата“ от Арлън, „Здесь хорошо“ от Рахманинов, „След един сън“ от Форе и още поне толкова пиеси от Вивалди, Гершуин, Росини, Доницети, Хендел, Чайковски.

Изпълнявате творби, които не са написани за тромпет.

Когато започнах работа върху първия си албум исках да натрупам репертоар, защото имаше не много концерти за тромпет – барок, съвременни и няколко класически. И това е. Има толкова много пиеси, които обожавам, но не са за моя инструмент. Казах си че това е жалко и ако искам да се забавлявам. Така че реших че щом ми хареса нещо, веднага ще поръчвам да се направи транскрипция.

Първият ви диск се нарича „Гласът на тромпета“. Какъв е гласът на тромпета? Защо избрахте да свирите на тромпет.

На осем започнах да свиря на пиано и на девет открих тромпета на 9 благодарение на солфежа. Веднага се влюбих и това стана моя страст и реших, че това ще бъде моят инструмент. Работих много. Първо в консерватория в едно градче недалеч от Париж, а после и в Париж. После започнаха концертите.

Но сте учили джаз и импровизации. Как се учи импровизация?

На девет години започнах да уча и двете. Беше като да учиш два езика едновременно. За мен беше нещо съвсем обичайно, а хубавото беше, че едното ме водеше към другото. Не можах да избера между двете. Затова обичам Пиацола, който през целия си живот е творил в съвсем различни стилове.

Освен класически концерти често свирите джаз.

Да, често след като мине концертът с класически творби се събираме и се забавляваме като свирим джаз с местни музиканти. Понякога се събираме цял квартет, но обичам да свиря с китаристи или пианисти.

С голямо удоволствие споделяте с почитателите си своите преживявания. Видях ваши снимки от различни места, където сте били.

Да, много обичам, когато пътувам да се разхождам из непознати градове, да усещам обстановката, какви са хората и след това разбира се да споделям преживяванията си.

Втори диск

Так се случва и със записите ви. Със Саша Гьотцел разказвате историите на Пиацола. Какви са тези истории?

Албумът излезе през февруари 2021. Исках да има история около него, не само да свирим негови пиеси. Разкриваме какво е обичал той, какво го е вдъхновявало. Постарахме се да го представим по най-добрия начин.

Дискът на Люсиен е записан с Филхармонията на Монте Карло, диригент е Саша Гьотцел, а специални участници са изключителният акордеонист Ришар Галиано и китаристът Тибо Гарсия. Не може да се подмине и името на аранжора на пиесите Жером Дюкро – „страхотен аранжор, който направи специално за мен пиесите на Пиацола.“, казва Люсиен. Тя има солови изпълнения, свири и в дует, в квартет и с оркестър. Избрани са още творби от Йохан Себастиан Бах, Николо Паганини, Алберто Хинастера, Надя Буланже, Карлос Гардел и композиция на Ришар Галиано.

“Посвещавам този албум на най-близките ми и скъпи хора за непоклатимата им подкрепа, насърчения и любов…. И за смеха по пътя!”, написа тромпетистката.

Още същата година изданието получава наградата  „Opus Klassik“ в категорията „Млад артист“ през месец август.

Трети диск

Следващият ви диск се нарича „Една госпожица в Ню Йорк“. Бяхте ли там?

Никога не съм била там. Но всички говорят за Ню Йорк и аз имам чувството, че съм била там. Това е албум представящ връзката Франция – Съединени щати. Има една много красива смес от творби на френски и американски композитори. Това също е едно пътуване, което разказва музикални истории. Все пак сигурно е, че един ден ще отида там. Не е планирано още, но ще имам концерти там.

Албумът излезе през 2019 г. Партньори на талантливата музикантка е концертният оркестър на Би Би Си с диригент Бил Елиът. Заедно с „Един американец“ в Париж на Гершуин може да се чуе „Павана за една починала инфанта“ от Равел, с песните на Бърнстейн от „Уестсайдска история“ и песни на Шарл Азнавур, „Бик на покрива“ на Мийо и песни от Курт Вайл и др.

А има ли пиеси, които са написани специално за вас?

Да, случва се. Имаме дуо с един акордеонист, с когото много пътуваме и един много прочут френски композитор Тиери Ескеш специално създаде пиеса за нас, както и такава, която да изпълня с оркестър.

В дисковете си свирите в камерни формации. В живота случва ли се?

Да, с акордеониста Фелисиен Крю сме дуо и често имаме концерти. Свиря със струнен квартет. Тези камерни срещи се случват най-често през лятото, защото тогава извън сезона е по-лесно да бъдем заедно, да пътуваме и да свирим. Обичам да се забавлявам.

Четвърти диск

През 2022 г. Люсиен се включва в проекта наречен „Танцувай с мен“, в който заедно с канадката Барбара Хъниган, саксофонен квартет и оркестър „Лудвиг“ изпълняват прочути джаз стандарти и прочути пиеси от Глен Милър, Бари Манилоу, Курт Вайл, Едуард Елгар, Алън Лърнър и др в аранжименти на Бил Елиът.

„Този албум прославя танцовата музиката, от валс до танго, от бавен фокстрот до куикстеп, от самба до джайв.“ Седемдесет години музика, така характерни в 20-те години на миналия век, събрана от ентусиазираните музиканти от Ludwig Orchestra, които ги свирят на фестивали, заедно с обичайните си програми, посветени на Стравински или Шьонберг, за да накарат публиката да танцува – феноменална история на успеха, която сега се превръща в албума „Dance With Me!“ За този проект музикантите от оркестъра се обърнаха към партньор, скъп на сърцата им, Барбара Ханиган, с която записаха Crazy Girl Crazy (ALPHA293), който получи награда „Грами“ през 2018 г., в сътрудничество с композитора и аранжора Бил Елиът. „Бях развълнувана да се върна към този аспект от моите музикални корени, за да събудя специални спомени от пеенето и свиренето на клавишни инструменти с танцова група в Нова Скотия“, казва Барбара Ханиган. „Двойките се усмихваха и танцуваха на мелодии като Moonlight Serenade и In the Mood с няколко полки, добавени към края на вечерта.“ Канадското сопрано изпълнява четири песни, включително I could have danced all night, Moonlight Serenade и известната и вълнуваща Youkali на Курт Уейл. Още музиканти допълват списъка с гости за партито – тромпетистката Люсиен Реноден Вари и саксофонният квартет Berlage. Танцувай с мен: покана да се почувстваш щастлив и безгрижен, невероятно постижение в наши дни. . .“, пише в анотацията към изданието.

Винаги моля музикантите да представят инструментите си. Сега носите два.

Съобразявам се с пиесите, които ще свиря. Те се различават по тоналността. По-често свиря с този в си бемол, защото звукът е по-закръглен, по-топъл.

Какво ще записвате още?

Следващият ми диск е със симфоничния оркестър на Люцерн с диригента Майкъл Зандерлинг.

Пети диск

Албумът излезе през 2022 г. – „Концерти за тромпет“. Великолепна интерпретация на концерта от Йохан Непомук Хумел, Йохан Батист Георг Неруда, Йозеф Хайдн – всички в Ми бемол, както и концертите на Александър Арутюнян и Хари Джеймс.

За своя четвърти албум с „Warner Classics“ тромпетистката Люсиен Реноден Вари избра четири любими концерта от Хайдн, Хумел, Неруда и Арутюнян, които обхващат три века. Към тях в програмата е добавен и така нареченият „концерт“ на маестрото на биг бенда Хари Джеймс, който продължава цели три джаз минути. За финала вдъхновена от Концерта в ми бемол на Хайдн, кратка солова импровизация от самата Люсиен.“ Представят записите от лейбъла.

„Концертите, които съм избрала, са част от мен“, казва тя. „Те винаги са били с мен и днес ги изпълнявам редовно на концерти… Да запиша този албум с фантастичния оркестър на Люцерн и Майкъл Зандърлинг е сбъдната мечта.“

Шести диск

Още когато проведохме разговора  през 2021 г. Люсиен сподели, че планира следващите си записи и ето че от 2024 г. на пазара е изданието „Зимни градини“ с Парижки камерен оркестър и диригент Саша Гьотцел. Тук аранжиментите са на Сирил Лен, Тим Алхоф и Мартин Браун. Отново един албум събрал любими пиеси на тромпетистката като “Малък виенски марш“ от Крайслер, песни от де Файя, „Еделвайс“ от Роджърс, бадинерата от Бах, зимата от Вивалди, няколко пиеси от уругваеца Ефраин Ошер, и още Дворжак, Росини, Чарли Чаплин и др.

„Френската звезда на тромпета издава един отпускащ, успокояващ зимен албум, който обединява велики класически пиеси със също толкова обичани джазови стандарти. Идеята на Люсиен е да пресъздаде уютна атмосфера, сякаш кани феновете си на концерт в домашен уют.“

Opus Klassik“ в категорията „Млад артист“ през месец август.