Русенската опера участва с три събития във фестивала „Мартенски музикални дни“

На 14 март Русенската филхармония открива 64-то издание на един от най-престижните български музикални фестивали. На пулта ще бъде Найден Тодоров, а солисти на концерта за цигулка и виолончело са Александър Ситковецки и Андрей Йоница. Ще прозвучи и Симфония №9 „Из Новия свят“ от Антонин Дворжак.

Солистите:

Александър Ситковецки произхожда от семейство с утвърдена музикална традиция. На осемгодишна възраст дебютира като солист с оркестър, а същата година заминава, за да учи в училище „Йехуди Менухин“, където сега е асоцииран артист. Продължава образованието си в Кралската музикална академия в Лондон и по-късно в Aкадемията Кронберг в Германия. Като солист, диригент и камерен музикант, Александър е носител на множество награди, включително първа награда на Конкурса за дуети „Трио ди Триест“ през 2011, където участва заедно с пианистката У Чиен, с която често свирят заедно. Сезон 2024/25 започва с концерт с Будапещенския фестивален оркестър под диригентството на Иван Фишер, насърчавайки световния мир с участието на музиканти от Русия, Украйна, Израел и Палестина. След това следват три концерта с Камерата Залцбург с изцяло Моцартова програма, както и изпълнения на Концерта за цигулка на Бритън с Филхармоничния оркестър на Десау. През октомври 2024 той се завърна като диригент на Норвежкия камерен оркестър, включително и с изпълнение на Първия цигулков концерт на Брух. Малко по-късно следва първото от няколко представления с реномирания оркестър НМФ „Леполдинум“ във Вроцлав, където започва втория си сезон като художествен директор. Александър е програмирал разнообразен репертоар за Леполдинум – от класически произведения до световни премиери, както в Полша, така и за международни турнета. През януари 2025 Александър дирижира концерт в чест на Йехуди Менухин с Хонгконгската симфониета, заедно с Джеймс Къдфорд, с произведения на Бах, Елгар, Барток и Пануфник.

 Андрей Йоница е работил с множество европейски оркестри, сред които Мюнхенската филхармония, Дрезденската филхармония, Оркестъра „Тонхале“- Цюрих, Полския национален радиооркестър, Лондонската филхармония, Държавната филхармония на Нюрнберг, Чешката филхармония и много други. Музикалното му майсторство го отвежда на турнета в САЩ, където свири със симфоничните оркестри на Чикаго, Детройт, Милуоки, Сан Диего и Гранд Рапидс. Работил е с изтъкнати диригенти като Лорънс Фостър, Херберт Бломщед, Пааво Ярви, Кристиан Мачелару, Йоана Малвиц, Силвен Камбрелинг, Кент Нагано, Михаел Зандерлинг, Саша Гьотцел и Джонатан Блоксам. Изключителният талант на Андрей Йоница го превръща в търсен изпълнител на камерна музика. В концертите си той си сътрудничи с Марта Аргерич, Кристиан Тецлаф, Сергей Бабаян и Стивън Изърлис, наред с много други. Акцентите в оркестровите му изяви за сезон 2024/25 включват концерти с Оркестъра на испанската национална радио и телевизия (RTVE), Държавния оркестър на Саарланд и Симфоничния оркестър на Сейнт Луис под диригентството на Рут Райнхард, Филхармоничния оркестър на Моравия с многодневно турне, Филхармонията на BBC с диригент Бен Гернон, Държавния оркестър на Анталия с диригент Маржена Диакун, Симфоничния оркестър на Арканзас с диригент Джефри Робсън и други. В своя високо оценен първи солов албум „Oblique Strategies“ Йоница представя световна премиера на произведение от Брет Дийн заедно с пиеси от Бах и Кодай.

Световната премиера на моно-операта „Алма“ е на 18 март. Композиторът и диригент Любомир Денев, либретистът Герган Ценов, режисьорът Вера Немирова, сценографът Юлиян Табаков обединяват творческия си потенциал, за да разкажат живота на една от легендарните артистични фигури на 20 век – Алма Малер. Ролята на Алма Малер ще изпълни Мария Хелгат. Участват също Ася Русева, деца от Русенска детска опера и ансамбъл от Оркестъра на Държавна опера-Русе.

Интересна и противоречива личност, спътница  на известни хора от артистичния свят в Европа между двете Световни войни, а след като се установява в Лос Анжелес и по-късно в Ню Йорк продължава да събира известни творци. Алма Малер е съпруга на композитора Густав Малер, на  архитекта Валтер Гропиус и на писателя Франц Верфел. Тя е близък приятел с художниците Густав Климт и Оскар Кокошка. В нейните артистични салони се срещат Арнолд Шьонберг, Игор Стравински, Томас Ман и много др. Обожавана е от Ленард Бърнстейн, Бенджамин Бритън й посвещава Ноктюрно за тенор и малък оркестър.

Спектакълът е замислен като моно-опера, в която героинята, се обръща към себе си, в една реминисценция анализира преживяванията си, потапя се в дълбочините на собственото си подсъзнание и разкрива с раздираща безпощадност мотивите на своите най-съкровени емоционални преживявания. В поредица от възходи и падения, от вихъра на висшето виенско общество до съкрушителни сътресения в личния ѝ живот – ранна смърт на бащата, поредица от загуби на децата ѝ, на съпрузите, Алма преживява бурно време на световни обществени катаклизми – Първата световна война, надигането на нацизма, Втората световна война, бягство в Америка… тя е сякаш струна, резонираща на събитията, отчаян звук, подгонен във времето и пространството – и в преносен, и в буквален смисъл. Музикалните средства – силно драматични, разгърнати арии, наред със затрогващи лирични епизоди, задъхани, откровени речитативи, динамични контрасти в партията на пианото и вокала, приглушени или дисонатни хармонии, в съчетание със силно актьорско присъствие и подходящо театрално решение ще допринесат за цялостното емоционално разкриване и пълното музикално-драматично въздействие на творбата.

Третото и най-мащабно събитие на Русенския оперен театър по време на фестивала ще бъде премиерата на операта “Мадам Бътерфлай” от Пучини, която ще се състои на 24 март на Голямата сцена на Доходно здание. Либретото е на Луиджи Илика и Джузепе Джакоза. Диригент на спектакъла е Вилиана Вълчева, режисьор е Пламен Бейков, а художник Юлиян Табаков, Стелияна Димитрова-Хернани е диригент на хора. Ролите подготвят Таня Иванова и Теодора Чукурска – Чо-Чо-сан, Глория Пенчева – Сузуки, Борис Луков и Петър Костов – Пинкертон, Петя Цонева – Кейт, Венцеслав Анастасов и Александър Крунев – Шарплес, Иван Пенчев – Горо, Богдан Лупеа – Ямадори, Стоян Стоянджов – Бонзо, Джиюл Лий – Имперски комисар.

Фестивални акценти

Тази година фестивалът „Мартенски музикални дни“ ще бъде от 14 до 30 март, като ще предложи на публиката 23 концерта и 10 общокултурни събития, срещи с елитни артисти, ансамбли и оркестри от 16 страни и 3 континента.

Съпътстващата програма предлага 6 художествени и 3 документални изложби. Част от тях ще бъдат експонирани във фоайето на Доходното здание –изложбите „Музиката е жена“ на Иван Иванов – Йоаний и „Ръце“ на фотографа Димитър Казанджиев, както и постерната изложба на къщата музей Панчо Владигеров. Тя е с тема „Панчо Владигеров в музикалния калейдоскоп на XX век. Посоки, връзки, отражения“, която пристига от нейното представяне в Букурещ.

Две са изложбите, които ще бъдат експонирани в Русенската художествена галерия – „The History of Line“ на Джордж Барбър, Великобритания, и „ConTempo“ – изложба конкурс за съвременни визуални изкуства.

Съпътстващата програма предлага и представяне на документалната книга на Юлиян Куюмджиев „Писма от Париж“ – едно уникално издание, което включва неизвестни и неизследвани досега писма на Любомир Пипков от неговия френски период, както и представяне на книгата за именития български композитор Божидар Спасов, издадена в Кеймбридж.

https://marchmusicdays.bg/bg