Концерти на флейтистката Мария Митева в Пловдив, Стара Загора и Люксембург
На 16 април от 18:00 в залата на Българското национално радио в Пловдив ще се състои концерт на флейтистката Мария Митева, която написа в своя профил: „Много се радвам да споделя сцената с моята приятелка от Виена пианистката Павлина Чолакова, Никола Николов – виолончело, перкусионно дуо Аглея Канева и Александър Вичев и с Ясен Гайзел – вибрафон и маримба. „Музикален калейдоскоп“ предлагат изпълнителите с творби и аранжименти от Димитър Буров, Виктор Вичев, Иван Гърбачев, Виторио Монти, Пьотр Илич Чайковски, Николай Римски-Корсаков, Астор Пиацола, Ерол Гарнър и др.
На следващия ден 17 април от 18 ч. в Художествената галерия в Стара Загора :ария Митева отново ще свири с младите си колеги Ясен Гейзел – вибрафон, перкусионното дуо Аглея Канева, Александър Вичев и пианистката Венета Янкова. Концертът е наречен „Пролетни ритми“. В програмите са включени творби от Димитър Бодуров, Сергей Головко, Пьотр Илич Чайковски, Астор Пиацола, Пиер Сежурне, Виктор Вичев и др.
На 3 май в Люксембург съставът, който създава самата Мария в Люксембург ще отбележи своята десета годишнина с концерт в камерната зала на Люксембургската филхармония. В състава участват Мария Митева – флейта, Борис Шмид – контрабас, Йосип Драгнич – китара и Кае Шираки – пиано.
„Подготвили сме интересна и разнообразна програма, в която сме включили и „Две хърватски народни песни“ написана за нас от забележителния хърватски композитор Иван Божичевич.“ Димитър Бодуров, Иван Боуманс, Антони Дончев, Милчо Левиев, Мюленбах, Албена Петрович, Борис Шмид, Пиер Сежурне, Карло Вилемс/Герт Калерт и др.
За да отбележат 9 май предстои още едно събитие „Европейски ритми“ в културния център в Гарниш ще свирят флейтистките Кандис Дидерих и мария митева, перкусионистите Аглея Канева, Ясен Гайзел и Люк Хемер и виолончелистът Борис Шмид.
Участниците:
Ясен Гайзел, вибрафон, маримба
Роден е на 29.04.2011 г. в Еш сюр Алзет, Люксембург. Учи в Lycée Michel Rodange. Първите си урокци по перкусии започва на пет години, след това е приет в Консерваторията в Люксембург в клас по перкусии при професор Виктор Краус , както и в класа по джаз вибрафон с Паскал Шумахер
Концертна дейност:
Концерт през юни 2021 и октомври 2024, като солист на Люксембургския камерен оркестър към Люксембургската филхармония;
Концерт през юни 2023 г. като солист с „Kurpfälzisches Kammer Orchester“ под диригентството на Марк Роде във Филхармонията на Люксембург, като част от конкурса за композиция „Artistes en herbe“;
През юни 2024 г. концертира като солист на Хасковския камерен оркестър в Културния салон, Бургас;
Концерт през юли 2024 г. на фестивала „Бастет” в Царево;
Концерт през 2024 г. на Project Vimbra (с Аглея Канева и Артур Енгел) във Филхармонията на Люксембург с OCL.
Награди:
2024 – третата награда на фестивала Байота и конкурса на живо в Бертранж (Люксембург);
2024 – втора награда на международния онлайн конкурс Classical Music Stars в Гданск (Полша);
2024 – първа награда в онлайн конкурса JS Fest. Турку (Финлавдия);
2024 – втора награда на The North International онлайн музикален конкурс в Стокхолм (Швеция);
2024 – първа награда в категория за класически перкусии и специална награда за брилянтното му изпълнение на джаз на конкурса Orpheus Talent в Пловдив (България);
Перкусионно дуо Аглея Канева и Александър Вичев
Аглея Канева и Александър Вичев са на седемнайсет години. Учат в НУМТИ “Добрин Петков” профил ударни инструменти с преподавател Пенчо Пенчев. Двамата са перкусионно дуо от четири години, като концертират непрекъснато. Участват в четири концерта със симфонични оркестри: на 15.11.2023 с Камерен ансамбъл „Софийски Солисти“ с диригент Константин Добройков; на 12.05.2023 със Симфониета Шумен с диригент Левон Манукян; на 4.06.2023 с камерен оркестър AGBU София с диригент Левон Манукян; на 29.01.2024 с камерен оркестър Хасково и диригент Левон Манукян .
Добавят в афиша си самостоятелни концерти и участия във фестивални форуми. удоволствие се включват и в благотворителни инициативи.
Участват в концертите на сдружение Bridges – Eastern European Forum for Dialogue .
„Мост на приятелството” 2022; ”Екология на душата” 2023 ; “Gift of LOVE” 2024 по повод Световната седмица на ООН за междурелигиозна хармония.
Награди:
2024 – Първо място и грамота за Талант от престижният Международен Маримба фестивал в Белгия
2024 – Universal Marimba Competition Belgium. Конкурсът е под патронажа на Нейно Величество кралица Паола, с над 80 участника от цял свят и деветчленно международно жури от известни музиканти, професори и експерти в областта на ударните инструменти.
2024 – Национален конкурс „КАНТУС ФИРМУС“2024, ги отличи с награда за ансамбъл и концерт в „Европейски музикален фестивал“.
Аглея и Александър са носители на отличието „Почетна значки на град Пловдив“ 2024 г. за заслуги и принос в развитието на града.
Втора поредна година са номинирани от предаването „Алегро виваче“ на БНР за избор на българския „Музикант на годината“ в класическите жанрове в категория – ансамбъл на годината.
Освен като дуо, те свирят и в представителната камерна формация на училището – Ансамбъл за ударни инструменти “Престо”.
Александър Вичев е солист, Аглея е вокал и перкусии.
Техните интервюта са публикувани в престижните издания за култура и изкуство:
Списание “Български артист”; Онлайн списанието ”Classical music Maestro Magazin” ;
Документалната поредица за млади таланти „Изгряващи звезди“ на журналистката Елена Яръмова.
Венета Янкова, пиано
Родена е в Стара Загора. Завършва НУМСИ „Христина Морфова“ през 1990 г. със специалност пиано. По-късно, през 1995 г. следва в АМТИ Пловдив със специалност музикална педагогика и пиано при професор Георги Петров. След придобиване на магистърска степен специализира камерна музика при професор Стоян Караиванов. Още като студентка, през 1993 г. свири на международен фестивал
„Шубертиада“ в гр. Ваймар, Германия. Участвала е в редица национални и международни музикални форуми: конкурси, концерти, майсторски класове в Германия, Франция, Италия, Полша, България, Люксембург. Носителска е на десетки награди за ярки постижения в областта на клавирния съпровод. Лауреат и носител на първа награда от Първи Общобългарски Академичен конкурс АМТИ’94 гр. Пловдив. От 1995 до днес работи в НУМСИ „Христина Морфова“ като корепетитор и преподавател по пиано. От 2012 до 2021 е ръководител на Методическо обединение „Медни духови и ударни инструменти“, а от 2022 – е ръководител на катедра „Задължително пиано“ в НУМСИ „ХРИСТИНА МОРФОВА“. Работила е също АМТИ Пловдив, както и в Държавна Опера Стара Загора.
Никола Николов, виолончело
Завършил е музикалното училище в Пловдив, НМА „Панчо Владигеров“ – София, специализира две години в SMU, Meadows school of the arts, Dallas, Texas. Изявява се предимно като камерен музикант в различни формации и като оркестрант у нас, в Европа, САЩ и Мексико. Преподавал е виолончело и камерна музика в НУМТИ „Добрин Петков“, Пловдив. Понастоящем е библиотекар в НБ „Иван Вазов“, Пловдив, като същевременно концертира активно.
Павлина Чолакова, пиано
Завършва с отличие музикалната гимназия в родния си град Пловдив. Има концерти като солистка на Пловдивската филхармония.
Следва магистърска степен по хорово дирижиране в Софийската музикална академия „Панчо Владигеров“ при проф. Георги Робев и диплома по пиано от Виенската консерватория при проф. Томас Кройцбергер. Участвала е в майсторски класове с Красимира Джордан (САЩ) и Олег Майзенберг (Виена). Концертира като солист и камерен музикант в Австрия, България, Чехия, Хърватска, Швейцария, САЩ. Като корепетитор тя получава ангажименти във Wiener Musikseminar, Sommerakademie Lilienfeld и музикалните курсове Stadtschleining. Дълги години е преподавател по пиано в училището-интернат на Wiener Sängerknaben. В момента е клавирен педагог в музикалното училище на град Виена.
Мария Митева, флейта,
Учи в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, в класа на В. Трип, соло флейтист на Виенската филхармония, след това Б. Гислер и Р. Волф – соло флейтист на Виенския симфоничен оркестър. Спечелила е стипендия от федералното министерство на науката и културата на Австрия. Магистър по изкуства – концертна специалност и Магистър по изкуства по Инструментална педагогика. Член е на програмата за млади музиканти „Live music now” на Йехуди Менухин. Има многобройни солови концерти, както и концерти с камерна музика включително в Концертхаус Виена. Тя е соло флейтист в „Imperial concerts – Vienna“. Свирила е в камерния оркестър на Долноавстрийския симфоничен оркестър, Камерен оркестър Шьонбрун, Женски камерен оркестър – Виена, Нова опера – Виена, Strausskapelle-Vienna, Orchester de Chambre de Luxembourg.
Преподава в музикалното училища в Австрия и Vienna Music School. През септември 2009 г. се премества в Люксембург и оттогава преподава в Union Grand Ducal Adolphe Music School до 2014 г., а също в Conservatoire du Nord и Ecole Wiltz. Нейни ученици са печелили международни конкурси във Виена ,България и Люксембург. Имала е майсторския клас в Созопол през 2018 г. От 2009 г. е член на комисиите за изпити на всички консерватории в Люксембург. Имала е концерти през 2019 г. като солист на оркестъра на Държавна опера Стара Загора, както и през 2022 г. като солист на камерен оркестър Шайбс в Абатство Мелк и Райнсберг, Австрия. От май 2005 г. сформират дуо и трио с китара – Олга Димитрова и перкусии – Мария Петрова. От 2020 г. са дуетна двойка с пианистката Евгения Радослава.
От 2014 е съосновател и ръководител на ансамбъла с различни участници ARS NOVA LUX. www.arsnovalux.lu
Основател и музикален директор на Фестивала на музиката и поезията „Бастет“ в Царево.
Албуми:
„Danse et rêves“ с Олга Димитрова,китара и Мария Петрова, перкусии;
“Ways“осъществен с участието на Евгения Радославова – пиано, Оливие Дартевел –Кларинет, Борис Динев – ударни, Ром Хек – бас китара, Люк Хемер – маримба;
“Jazz inspired“ с ансамбъла Арс Нова Люкс
“Golden lights“ с Евгения Радославова, Антони Дончев, Борис Динев, Борис Шмид, Йосип Драгнич, Оливие Дартевел, Люк Хемер;
Участва в Албума “Понеделник сутрин” с музика на Милчо Левиев.
www.maria-miteva.com