РЕСА КОЛЕВА

Оперна певица, мецосопран, вокален педагог

Малко хора си спомнят за изпълненията на Реса Колева, която в средата на миналия век е изискан интерпретатор на камерна музика от наши и чужси композитори. Тя е и желан изпълнител в различни концерти с кантатно-ораториални творби.

ИНФОРМАЦИЯ

Но днес със сигурност мнозина познават нейните забележителни ученици като Веселина Кацарова, Светла Василева, Офелия Христова, Арсений Арсова, Генко Гечев, който е и отдаден преподавател в Duquesne University в Питсбърг, САЩ, основател на Международната оперна академия и изпълнителен директор на оперния конкурс в Болоня, Италия, води майсторски класове по оперно пеене в Пекин, Шанхай, Китай и в България. „Обичам си педагогическата работа, защото обичам да създавам нещо ново“.
Всяка година пътуваше до Япония за своите майсторски класове. „Имах едно турне през 1986 г. Бях първата българка, която изнесе концерт в Йокохама. Имах пет концерта – в Токио и други градове. След това вече пътувах всяка година.“Самата Реса Колева е ученичка на проф. Цветана Дякович в Държавната музикална академия. Специализира вокална педагогика в Москва при проф. Оксана Свешникова, в Букурещ при проф. Арта Флореску и проф. Емилия Петреску и в Лайпциг при проф. Ева Флайшер.
Сценичната й кариера е свързана предимно с концертни изяви. Тя е първа изпълнителка на много кантати, оратории и песни. Първият й концерт е на 22.12.1964 г. Тя представя песни от барока и романтиката съпровождана от Елена Миндизова. Още на следващата година, на 31 декември, участва в първото изпълнение за България на „Стабат Матер“ на Перголези заедно с Лиляна Барева, хор „Бодра смяна“ и Камерен оркестър „Софийски солисти“ под диригентството на Васил Казанджиев. „Тази творба беляза живота ми. Дори с един италиански диригент и Емилия Максимова я пяхме в оригиналната версия без хор. За два дни научихме хоровите номера.“ Списъкът се допълва от „Матеус пасион“ на Бах с Добрин Петков, „Салве Регина“ на Перголези с Йордан Дафов, „Прикованият Прометей“ на Лазар Николов.
Едно от малкото оперни представления, в които младата певица участва е операта „Алберт Херинг“ на Бенджамин Бритън, постановка на Варненската опера, а ролята й е Флоранс Пайк. През 1973 г. специализира в Лайпциг, в музия на Бах с проф. Нойман, неговият зиректор, а на Коледа изпълнява откъси от Коледна оратория под диригенството на проф. Роч. Заедно с известни пианист-акомпанятори като Елена Миндизова, Вера Баева, Жени Захариева, Снежина Гълъбова тя представя на българската публика над шестотин и деветдесет песни. Сред тях са и песните на българските композитори Добри Христов, Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Марин Големинов, Веселин Стоянов, Георги Златев-Черкин, Жул Леви, Парашкев Хаджиев, Лазар Николов, Тодор Попов и др. Има и много концерти, на които я съпровожда сам Парашкев Хаджиев. „Композиторите ме търсеха, защото каквото се напишеше, можех да го изпея“ – казва тя. Десет години поред е редовен участник в прегледа „Нова българска музика. „Никога няма да забравя зала „България“ беше пълна с публика да слуша нова българска музика. Много се пишеше и се изпълняваше, и хората обичаха да слушат новата музика“
Специално място в творческата биография на певицата заема музиката на Йохан Себастиан Бах. Тя е първа изпълнителка в България на кантати на Бах в съпровод с орган, обой и флейта. От 1982 г. е член на Международното Бахово дружество (NBG) със седалище в Лайпциг, Германия.
Ученици:
Любомир Дяковски – тенор, Мария Клинчева – сопран, Сребра Михалева – сопран, Симеон Симеонов – тенор, Йоланда Николаева – сопран, Наталия Афеян – мецосопран, Арсений Ардов – тенор, Офелия Христов – сопран, Веселина Кацарова – муцосопран, Светла Василева – сопран, Евгений Демерджиев – баритон, Мартин Илиев – тенор, Мария Цветкова-Маджарова – сопран, Людмила Козарева – мецосопран, Виолета Радомирска – мецосопран, Апостол Миленков – бас, както и много чуждестранни певци от Япония, Южна Корея, Виетнам, Швейцария, Австрия.
Реса Колева е родена в Инсбрук, Австрия, където баща й има бизнес. Но съзнателния й живот започва с с. Драганово. „Съседите казваха: глас се чува, човек не се вижда. Кой пее? А то, аз малка и вървя, и си пея каквото съм запомнила.“ Баща й свири на флейта, майка й пее, леля й и брат и също, дори дирижира. В селото имало голям хор, оперета. Трима поети са родени там – Асен Разцветников, Владимир Русалиев, Камен Зидаров. Първата й поява пред публиката е на празник на девическата гимназия в читалището в Горна Оряховица – изпълнява два романса. Завършва архитектура в Строителния техникум във Велико Търново. Там се запознава със съпруга си и заедно идват в София. Тя е стажант в Заводпроект. Но през всички години момичето пее в различни хорове. Вече в София се явява за хорист в Хора на девойките. Явява се и на прослушване при Христо Бръмбаров, който й препоръчва да се подготви за изпитите. Тази подготовка е с Лиляна Жабленска – неговата асистентка. Докато чака времето за изпита и отглежда първото си дете тя е приета в новосъздадения щатен хор към консерваторията, който е към класа по хорово дирижиране на проф. Георги Димитров.
„Всички хорови диригенти ги познавам, всички минаха при нас да се учат. Така и получих огромен запас от музикална литература“, казва проф. Колева. През 1957 г. е приета в Консерваторията и попада в класа на проф. Цветана Дякович.
За своята 80-годишнина проф. Реса Колева получи първите си награди – „Златен век“ от Министерството на културата и доктор хонорис кауза на Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София.

Снимки: личен архив

ОЩЕ ПЕВЦИ