ВЕНЕДИКТ БОБЧЕВСКИ
диригент
Роден е във Варна. Първият му учител по пиано и теория на музиката е Добри Христов.
ИНФОРМАЦИЯ
Продължава образованието си във Виена, като през1920 г. за две години изучава хармония и контрапункт с Йозеф Маркс и Вилхелм Грюмер. След това заминава за Мюнхен, за да продължи с уроци по дирижиране и композиция със Зигмунд фон Хаузегер.
От 1925 г. вече е в България и постъпва в Народната опера като помощник-диригент. Още през 1919 преди да получи образование в чужбина младежът има опит в дирижирането като помощник-диригент на основания по това време оперетен театър „Ренесанс“. До 1940 г. на сцената в София под негово диригентство са изпълнени над четиридесет опери, като много от тях са представени за първи път – “Летящият Холандец“, “Оберон“, “Бал с маски“, “Джоконда“, “Цар и дърводелец“. Осъществява премиерите на оперите на Маестро Атанасов „Цвета“, “Косара“ и „Алцек“. Повече от петстотин са спектаклите на Софийската опера, дирижирани от Венедикт Бобчевски като най-често са – „Кармен“, “Фауст“ и “Мадам Бътерфлай“. Поставя и оперети – „Прилепът“ и „Цигански барон“. „Оберон” от Вебер, „Таис” на Масне, „Бал с маски” на Верди, „Цар и дърводелец” на Лорцинг, „Джоконда” на Понкиели. Като немски възпитаник, той е и страстен вагнерианец. През 1930 година заедно с режисьора Илия Арнаудов осъществяват българската премиера на „Летящият холандец” от Рихард Вагнер.
Името му трайно е вписани в аналите сред първите съзидатели на националния оперен театър.
След създаването на Радио София е привлечен за началник отдел „Народна музика“. Дирижира хор „Кавал“ и Хора на софийските учителки. Като гост-диригент осъществява турнета с оперни постановки и симфонични концерти в Германия, Австрия и Югославия.
Бобчевски се изявява и като автор на критични статии по музикално-обществени въпроси. През 1928 и 1929 година е в редактционната колегия на списание „Музикален живот“. Прави преводи на либретата на множество опери, поставени на сцената на Софийския оперен театър, сред тях „Летящият Холандец“, „Дон Паскуале“, „Фиделио“, „Травиата“, „Кармен“ и др-
През 1958 година е издадена историко-критичната му студия „Изкуството на диригента“, както и за Маестро Георги Атанасов. Негов е и “Речник на музикалните термини“.
Композиции:
Успоредно с работата си като диригент Венедикт Бобчевски създава над сто хорови и още толкова солови песни, две опери, симфонични и камерни триа, вокални и струнни квартети пиеси – увертюрата „Цар Симеон“, “Видение край Царевец“, “Легенда за София“; музика за театрални постановки – „Хамлет“ и “Както ви се харесва“ на Шекспир, “Дон Карлос“ на Шилер, за филмови продукции „Безкръстени гробове“ (1931) и „Грамада“ (1936).
Опери:
„Княз отшелник“ със собствено либретопредставена на 6.05.1932 г. с Софийската народна опера в режисьорската концепция на Христо Попов и художник Димитър Гюдженов.
„Лъжата в живота“ завършва през 1944 година.
Мелодрамата „Сянката на Самуил“ е поставена в Народния театър, създава и оперетата за деца „Златната катеричка“ и др.
Венедикт Бобчѐвски (8 ноември 1895–12 юли 1957), диригент
ОЩЕ КОМПОЗИТОРИ
АСЕН НАЙДЕНОВ
АСЕН НАЙДЕНОВ диригент Историята на неговия
МАЕСТРО ГЕОРГИ АТАНАСОВ
МАЕСТРО ГЕОРГИ АТАНАСОВ КОМПОЗИТОР, ДИРИГЕНТ Роден
ЙОСКО ЙОСИФОВ
ЙОСКО ЙОСИФОВ композитор, диригент Оперен диригент