Галаконцерти „Български баси за Борис Христов“ с участието на Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов, Петър Бучков, Юлиан Константинов

Редовната среща с поредицата представяща „Изкуството на Борис Христов“ е определена за 22 октомври, вторник, от 16:00, когато ще бъдат представени записи на песни от Модест Мусоргски в изпълнение на българския бас. Между 1955 – 1957 г. са осъществени записите на 63 песни на Мусоргски за „La voix de son maître“, Париж с оркестъра на Френското радио, както и с пианиста Александор Лабински. „Безмерната ми любов към гения на Модест Мусоргски ме накара да прегърна певческото изкуство“, казва певецът и посвещава тези записи на паметта на брат си Николай Христов.

Месец октомври започва с поредицата на Венета Нейнска „Концерт с история“ разположена в два вторника.

На 1 октомври, от 19:00 „Концерт с история: сърцето на Брамс“ ще участват Венета Нейнска – пиано и Сион Найман – виолончело. Програмата включва Роберт Шуман – фантастични пиеси; Йоханес Брамс – соната за виолончело и пиано №2.

На 15 октомври, също от 19.00 часа ще бъде „Концерт с история: Шубертиада“. В рецитала си пианистката Венета Нейнска е включила соната за пиано в си-бемол мажор

От 8 до 10 октомври от 13:00 до 17:00 ще се проведе Майсторски клас по пиано на Антъни Чачо, а заключителният концерт на участниците е на 10 октомври, четвъртък, от 19:00 ч. Рециталът на самия преподавател Антъни Чачо е на 11 октомври, петък от 19:00 ч. В програмата: творби от Муцио Клементи, Лудвиг ван Бетовен, Джовани Сгамбати, Оторино Респиги, Сергей Прокофиев, Фредерик Шопен.

На 14 октомври в 18.00 ч. се открива изложбата “Възкресение” на Валентин Бакърджиев, която ще продължи до 31 октомври. Същевременно в следващите дни 16, 18 и 30 октомври от 14.00 Валентин Бакърджиев ще има Творческа работилница “Традиции за бъдещето”, като част от проекта „Възкресение“. В първия ден е с участието на учениците от 7 СУ “Свети Седмочисленици”, след това е с учениците от украински образователен център – “Ukrainian Educational Hub”, а на края със студенти от департамент „Дизайн” към Нов български университет.

С поредица от много специални събития ще бъде отбелязана 110 годишнината от рождението на Борис Христов. Галаконцерти „Български баси за Борис Христов“ с участието на Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов, Петър Бучков, Юлиан Константинов ще се състоят в няколко градове у нас.

11 октомври, петък, 19:00 в Държавна опера – Бургас, диригент – Деян Павлов и с участието на оркестър на държавната опера – Бургас

24 октомври, четвъртък, 19:00 в Държавна опера – Русе, диригент – Димитър Косев с участието на оркестър на държавната опера – Русе

31 октомври, четвъртък, 19.00 часа, в Пловдив, диригент – Вилиана Вълчева с оркестъра на държавната опера – Пловдив

Сценарий и режисура – Пламен Бейков. Това е проект на музей „Борис Христов”, осъществяван с финансовата подкрепа на Министерството на културата. През ноември събитията ще продължат във Варна и Стара Загора.

На 3 и 4 октомври музеят “Борис Христов” участва в националната научна конференция „Епохи, личности, памет“ в Дряново с презентация на Нана Мелконянц „Изкуството през технологиите. Впечатления и вдъхновение от Амстердам”

Музеят „Борис Христов” и изложбата „Възкресение” могат да бъдат разгледани всеки работен ден от 10.00 ч. до 13.30 ч. – последно влизане в 13.00 ч. и от 14.00 ч.  до 17.00 ч. – последно влизане в 16.30 часа.

В събота от 10.30 до 18.30 часа, последно влизане в 18.00 часа, както и във вечерите на концертните изяви. Музика в изпълнение на Борис Христов можете да слушате при всяко посещение в Музея „Борис Христов“.