Зарежда Събития

Кръстьо Марев (12.09.1922 – 2011), диригент

Роден е в Чепеларе. Ученик е на Никола Кенов. Учи в Първа мъжка гимназия в Пловдив, където се включва активно в музикалния живот – свири в оркестъра под ръководството на Никола Кенов, пее в хора, чийто диригент е Светослав Обретенов. Освен в училищните формации се включва и в хора при църквата „Св. Марина“. Завършва специалност „Композиция и дирижиране“ в Музикалната академия в София (1951) Бил е диригент във Варненската опера. Марев е един от основателите на Пловдивската опера от 1953 г. Първоначално е хормайстор. Предложение получава лично от Руслан Райчев, който го познава от работата му във Варна. Марев остава в Пловдив 34 години, като подготвя над 80 постановки на опери и оперети и дирижира 3000 спектакъла. От 1966 г. до 1985 г. е неин главен диригент.

„Ние вършехме една къртовска работа, една апостолска работа. Създавахме кадрите, обучавахме ги и с общи усилия стигнахме до големи резултати. Репетициите се правеха с един стар хотел на главната улица. Там бяха репетиционните стаи. Хорът репетираше в музея на съпротивата тогава на Сахат тепе. Руслан Райчев беше голям, добър диригент, но той остана в Пловдив само три години. Под мое ръководство са израснали много певци, много постановки се направиха, с много режисьори и наши и чужди са работили с нас.“

Дирижира и симфонични концерти, някои от които в СССР, Югославия, Чехословакия, Полша, Румъния, Швейцария и др.

В различни периоди е ангажиран и като ръководител в Пловдивското певческо дружество „Ангел Букурещлиев“, и като преподавател в музикалното училище, и като църковнохоров деец. След пенсионирането си той се връща към първата си любов – църковната музика, като създава и свои композиции. Ръководи катедралния храм „Св. Марина“ който редовно изнася концерти. Под негово диригентство е записан дискът на Никола Гюзелев „Православни песнопения“.

Емблематични постановки: „Борис Годунов“ от Мусоргски, „Княз Игор“ от Бородин, „Лучия ди Ламермур“ от Доницети, „Джоконда“ от Понкиели, „Бал с маски“ от Верди, „Испанският час“ от Равел, „Луд Гидия“ от Хаджиев.

Награди: носител на наградата „Пловдив“ за различни постановки – 1970 за „Княз Игор“; 1972 за „Борис Годунов“.

Благодаря за снимката на Андрей Андреев и на архива на Пловдивската опера.

 

 

 

Go to Top