НИКОЛА ГЮЗЕЛЕВ

ОПЕРЕН ПЕВЕЦ, БАС

Никола Гюзелев пее на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Австралия, Япония: „Ла Скала“ – Милано, „Реджо“ – Парма и Торино, „Сан Карло“ – Неапол, „Щатсопер“ – Виена, „Щатсопер“ и „Дойче Опер“ – Берлин, „Ковънт Гардън“ – Лондон, „Гранд Опера“ – Париж, „Болшой театър“ – Москва, „Метрополитън опера“ – Ню Йорк, „Колон“ – Буeнос Айрес, Сидней Опера и много други.

ИНФОРМАЦИЯ

Роден е в град Павликени.  Още първите години от живота му са белязани със знака на музиката и живописта. Никола почва да пее от съвсем малък. На 11-годишна възраст вече изпълнява главната роля в оперната постановка „Малкият цигулар“ в родния си град. На същата възраст осъзнава, че има и друга дарба – на художник. Така започва да рисува, да пее и да свири, като в различни периоди от детството си вярва, че ще бъде велик художник, ненадминат певец или бъдещ Паганини. Когато е на 15, веднъж чува по радиото изпълнение, което го кара да „замръзне“. Монологът на Борис от операта „Борис Годунов“ на Мусоргски в изпълнение на Едмонд Косовски, което пробужда в него любовта към операта. През 1951 г. семейството му се премества да живее в София. Започва да посещава оперни и театрални спектакли, в училищни концерти изпълнява ролите на княз Игор, Иван Сусанин и Тореадора от „Кармен“. Не спира и с рисуването – печели конкурси в училище. Приет е в Художествената академия в специалността „Живопис“. Като студент се отличава с ярка дарба и отлична техника на портретист. По време на следването си учи и пеене при Цветана Събева и Илия Йосифов и става солист в Ансамбъла за песни и танци при Министерство на вътрешните работи. Явява се на конкурс за нови членове на академичния хор „Георги Димитров“, където изпълнява ария на Иван Сусанин и печели конкурса. Участва в редица концерти и фестивали в Москва, Виена, Хелзинки (1962), където е отличен със златен медал като солист. През 1960 г., когато с отличие завършва висшето си художествено образование, му предлагат договор за работа в Операта в Берлин и той се подготвя да замине. По това време Гюзелев се среща с оперния певец и музикален педагог Христо Бръмбаров и взима решение да остане в България и да учи пеене при него. Завинаги остава благодарен на учителя си, за когото през целия си живот говори с много обич и почитание.
През 1960 г. Гюзелев става стажант в Софийската народна опера. Година и половина по-късно, на 27 юни 1961 г. дебютира в ролята на Тимур в премиерния спектакъл на „Турандот“. През 1961 г. става и редовен артист в Народната опера. Следват ролите на Миха от „Продадена невеста“ и отец Гавраил от операта на Константин Илиев „Боянският майстор“.

През 1963 г. в ролята на Филип II от „Дон Карлос“ Гюзелев печели Първа награда и Златен медал на втория Международен конкурс за млади оперни певци в София. Успехът идва само след 2 сезона на професионалната сцена. През 1968 г. той за пръв път стъпва на сцената на театър „Реджо“ в Парма, Италия, и грабва сърцата на публиката. Той изпълнява ролята на Атила от едноименната опера на Верди. Успехът му е колосален.
Никола Гюзелев пее на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Австралия, Япония: „Ла Скала“ – Милано, „Реджо“ – Парма и Торино, „Сан Карло“ – Неапол, „Щатсопер“ – Виена, „Щатсопер“ и „Дойче Опер“ – Берлин, „Ковънт Гардън“ – Лондон, „Гранд Опера“ – Париж, „Болшой театър“ – Москва, „Метрополитън опера“ – Ню Йорк, „Колон“ – Буeнос Айрес, Сидней Опера и много други.
Никола Гюзелев е носител на най-високи отличия на България, Италия и целия оперен свят. През 1994 – 1996 г. е официалното начало на неговата педагогическа дейност, когато Никола Гюзелев е Директор на Българската Академията за култура в Рим на името на ‘’Борис Христов’’ и подготвя два курса млади талантливи певци, които сега са на българските и на световните сцени. Той продължи да предава своя опит на младите почти до края на земния си път.

Неговите последни изпълнения на голямата сцена са в Италия, на Арената в гр. Мачерата с ролите на Филип II и Великия Инквизитор от „Дон Карлос“ на Верди през лятото на 2005 г., в Прага – Концерт в прочутата концертна зала „Рудолфинум“ през декември 2008г.,  в Софийска Опера на Коледния концерт по случай удостояването му със званието Доктор Хонорис Кауза на БАН  през декември 2009г. И неговата публика го запомни винаги на върха!

През 2021г. се чества неговата 85-годишнина и 60 години от дебюта му на сцената на Софийска опера, заедно с други събития в негова памет в Рим, Страсбург, Павликени. През 2024 г. за 10-годишнината от смъртта му има няколко събития в негова памет в София, Рим, Сполето, а през 2026 г. за 90-годишнината от рождението на Маестро Никола Гюзелев са предвидени много възпоменателни събития в София, Павликени, Рим, Виена и Париж.

Награди:

1962 Носител на златен медал от Световния фестивал на младежта и студентите в Хелзинки

1963 Първа награда от Втория международен конкурс за млади оперни певци в София

1966 Димитровска награда;

1971 „Народен артист“;

орден „Кирил и Методий“ – I степен;

орден „Стара планина“ – I степен;

1994 Наградата „Златен Верди“ за постижения и принос в Белкантото;

Доктор Хонорис Кауза на БАН-Българска Академия на Науките;

Комендатор на Република Италия;

Почетен гражданин на гр. Павликени и Парма, Италия;

Сред отличията, с които басът е награден, са призовете „Златна лира“, „Златна муза“, „Златно перо“ и други.

На негово име е наречен Връх Гюзелев на остров Брабант в Антарктика.

Press: Фондация ‘’Никола Гюзелев’’ и  Biennale “Artemidia“

Никола Гюзелев Nikola Guselev (17.08.1936 – 16.05.2014), оперен певец, бас

ОЩЕ ПЕВЦИ